Varisli damarlar

Varisli damarlar bacaklardaki damarlarda, şekillerinde, yapılarında ve işlevselliklerinde meydana gelen değişikliklerdir.

Varisli damarlar (VV'ler) en sık bacaklarda görülür. Bu, dik duruşun "ödemesidir", yani alt ekstremitelerin damarları üzerindeki yük çok yüksektir, bu nedenle sıklıkla dilatasyon veya genişlemeden muzdariptirler.

ICD'de hastalık 183 koduyla şifreleniyor, dünya çapında yaygın ve her ülkede her yerde bulunuyor.

Bacaklarda varisli damarlarla birlikte genişlemiş damarlar

Genel bilgi

Patoloji en yaygın olanıdır, yetişkin popülasyonda görülme sıklığı% 60'tır. Henüz klinik belirtiler olmadığından, ilk aşamalarda bacaklardaki varisli damarlar çoğu durumda fark edilmez.

Nedenler

Bacak damar hastalığının tek bir spesifik nedeni bilinmemektedir, ancak doktorlar varisli damarlar için uygun koşullar yaratan risk faktörlerini veya durumları tespit etmektedir:

Varisli damarların nedenleri Özellikler

Genetik eğilim

Hastalık sıklıkla yakın akrabalardan miras yoluyla "geçirilir". Çoğu zaman temel, damar duvarının tutarlılığından sorumlu olan genlerin mutasyonudur. Mutasyona uğramış genler normal çalışamaz ve venöz duvarın tonu azalır, "zayıflaşır" ve gerilir, bu da kapak yetmezliğinin gelişmesine ve damarlarda ters kan akışının ortaya çıkmasına neden olur. Tedavi ve önlemenin yokluğunda varisli damarlar daha aşağıya "iner" ve yavaş yavaş düğümler ve topaklar oluşur.

Yaş

Kişi ne kadar yaşlıysa, hastalığın görülme olasılığı da o kadar yüksek olur.

Dişi

Erkekler çok daha az hastalanırlar.

Obezite

Hareketsiz bir yaşam tarzı ve iç organlarda yağ birikmesi kan damarlarının duvarlarını etkiler.

Hormonal dengesizlik ile venöz ağın tonunda bir azalma meydana gelir. Uzmanlar çoğu durumda etiyolojik faktörün alt ekstremitelerde venöz çıkışın ihlali olduğundan emindir.

Hastalık nasıl gelişir?

Bu patolojinin gelişimindeki en önemli şey damarların durumundaki ve fonksiyonel aktivitesindeki değişikliktir. "Kırılmanın" bir sonucu olarak, kan damarlarının ve kapakçıkların duvarları hasar görür - reflü gelişir, bu da damarları daha da "gerer" ve durumlarını kötüleştirir.

Patoloji geliştikçe damarın kas tabakasında bağ dokusu büyür, ardından atrofiye olur ve damarın kollajen çerçevesi tahrip olur. Damarlar elastikiyetini kaybederken, kapakçıkların çalışması da bozulur ve kan dolaşımı daha da kötüleşir. Damarlar şişer ve şişmiş bir görünüm alır.

Varisli damarların belirtileri

İlk belirtiler gözden kaçırılabilir - çok azımız, özellikle işten sonraki akşamlarda bacakların uyuşukluğuna ve ağırlığına dikkat ediyoruz. Damarlar henüz görsel olarak görülemediğinden bu aşamada insanlar nadiren doktordan yardım isterler. Bu aşamada tedavi etmek gerekli olmasa da, yalnızca yaşam tarzınızı değiştirebilir ve böylece patolojik sürecin gelişimini yavaşlatabilirsiniz. Bacaklardaki varisli damarlar kendilerini şu şekilde gösterebilir:

  1. Renk değişimi.Hastalık ilerledikçe ortaya çıkar. Damarların üzerindeki cilt, renk dahil özelliklerini değiştirebilir. Kıvrımlı bir şekle sahip mavi damarlar da dikkat çekerek estetik rahatsızlığa neden olabilir.
  2. Döküntüler.Bazı hastalarda bacaklar kaşıntılı kabarcıklar, nodüller ve kızarıklıklarla kaplanabilir. Bu belirtiler yatay pozisyonda uzun bir gece uykusundan sonra kendiliğinden kaybolabilir.
  3. Kronik form.Belirtiler gece uykusundan sonra bile kaybolmuyorsa, bu kronik venöz yetmezliğin ve hastalığın ciddi bir evresinin göstergesi olabilir. Hastalar ayrıca baldır kaslarında ağrı ve artan bacak yorgunluğundan da şikayet edebilirler.

Trofik bozukluklar, genellikle yıllar ve on yıllar süren, tedavinin yokluğunda hastalığın ilerlemesinin bir sonucudur. Cilt belirtileriyle başlarlar:

  • hiperpigmentasyon - kahverengi lekelerin ortaya çıkması,
  • venöz egzama ve lipodermatoskleroz yani cilt kalınlaşması.

Alt ekstremitelerdeki venöz hastalığın, örneğin bir kişinin çalışma günü boyunca uzun süre ayakta durması veya oturması durumunda, fiziksel aktivitenin azalmasıyla daha da kötüleşebileceği gerçeğine dikkat etmek önemlidir. Ancak aktif hareketler sırasında örneğin yürürken rahatsızlık azalır. Bir başka rahatlama da kompresyon çorapları giymek ve yatay pozisyonda dinlenmektir.

Yanma veya karıncalanma, baldır kaslarının krampları veya huzursuz bacak sendromu (vücudun bu rahatsızlığı gidermek için kelimenin tam anlamıyla hareket etmesini gerektirdiğinde istirahat halindeki bacaklarda oluşan hoş olmayan duyumlar) - çoğu durumda bunlar hala nörolojik semptomlardır ve patolojilere eşlik eder. örneğin radiküler sendrom gibi.

Not!Şikayetlerin ve hoş olmayan semptomların yoğunluğu periyodik olabilir: venöz semptomlar sıcak mevsimde veya kadınlarda adet döneminde daha belirgindir.

Bacaklardaki damar değişikliklerinin komplikasyonları

Hastalık ilerledikçe mikro dolaşım ve metabolik süreçler o kadar bozulur ki trofik ülserler oluşabilir, hatta hasarlı damarlarda tromboz ve varis "düğümlerinden" kanama gelişebilir.

Bacaklardaki damar hastalıkları, pulmoner emboliye neden olabilen tromboflebit ile doludur. Etkilenen damarlardan kanama büyük kan kayıplarına ve anemiye yol açar.

Hangi doktorlarla iletişime geçmeliyim?

Bacaklarda ve ayaklarda damarlar çıkıyorsa bu bir uzmana başvurmak için bir nedendir. Çoğu zaman hastalar bir cerraha başvurur. Eşlik eden hastalıklar tespit edilirse, bir kardiyolog, flebolog, endokrinolog veya terapisti ziyaret etmek gerekir.

Hastalığın teşhisi

Kural olarak tanı koymak zorluğa neden olmaz. Başlangıçta doktor hastanın şikayetlerine ve muayene verilerine güvenir. Anamnez alınırken bacaklardaki şişlik ve ağırlığa dikkat çekilir, muayenede doktor koyu renkli, kıvrımlı damarlar ve ağır vakalarda şişlik ve şişlikler görür.

Teşhisi doğrulamak için, ana ve önde gelen ultrason dubleks tarama veya kısaltılmış USDS olan araçsal araştırma yöntemleri reçete edilir. Bu sayede varisli damarların kaynağını hızlı, doğru ve etkili bir şekilde belirleyebilir, damarın yapısını ve durumunu, venöz kapakçıkların fonksiyonel özelliklerini, kan pıhtılarının varlığını/yokluğunu ve ters kan akış miktarını değerlendirebilirsiniz.

Ultrason taraması sırasında uzman hem derin hem de yüzeysel venöz sistemleri inceler.

Kapak fonksiyonunu ve reflü boyutunu değerlendirmek için aşağıdakiler yapılabilir:

  • kompresyon testleri - alt ekstremite bacaklarının farklı kısımlarına baskı yapmak;
  • zorlama testi;
  • Paran'ı almanın tepkisi.

Uzman, çalışmanın sonuçlarına göre tedavi taktikleri hakkında düşünmesi gereken özel bir "venöz harita" çizer.

Ek araştırma yöntemleri gerekliyse, doktor ayrıca şunları da reçete edebilir: Doppler ultrason, kontrastlı flebografi, CT veya MRI, termografi, intravasküler ultrason (IVUS).

Skleroterapi varisli damarları ortadan kaldıran bir prosedürdür

Ne yapalım

Bacağınızdaki damarlar şişmişse doktorunuzun önerdiği belirli bir diyete uymanız gerekir. Fiziksel aktivite ılımlı olmalı, şok yüklerden kaçınılmalı, masaj, banyo, sauna kontrendikedir. Kan akışını iyileştirmek ve venöz duvarları eğitmek için kontrast banyoları önerilir.

Varisli damarların tedavisi

Tedavinin temel amacı düzgün çalışmayan tüm damarları ortadan kaldırmaktır. Aslında bu, invazif müdahalelerin yardımıyla mümkündür: çıkarma, skleroz ve yok etme. Bu, yalnızca hoş olmayan semptomların değil, temel nedenin ortadan kaldırılmasına da yardımcı olur. Varisli damarlar için tedavi yöntemleri doktorlar tarafından klinik tabloya göre seçilir.

Kaldırma

Kaldırma, varisli damarlardan kurtulmanın en eski ve uzun süredir tek etkili yoludur. İlk olarak doktor anastomozu, yani ortak femoral ve büyük Safen damarların birleşimini bağlar ve bundan sonra etkilenen damar çıkarılır.

Bu, hastalığın iyileştirilmesine yardımcı olur, ancak bu yöntemin dezavantajları vardır - anestezi ihtiyacı, uzun iyileşme, kesi ve dikişlerin varlığı.

Endovenöz lazer veya radyofrekans obliterasyonu

İşlem sırasında etkilenen damarlar "demlenir", ardından çalışmayı bırakır ve yavaş yavaş çözülür. Bu prosedür, varisli damarları kesik veya yara izi olmadan hızlı ve güvenli bir şekilde ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Yok etme işlemine "ofis ameliyatı" adı veriliyor ve kişinin öğle tatilinde hızlı ve güvenli bir şekilde tedavi görüp işine geri dönebileceği varsayılıyor.

Skleroterapi

"Yapıştırma" veya mekanokimyasal yok etme, doktorun hasarlı damara özel bir solüsyon (sklerozan) enjekte etmek için ince bir iğne kullandığı bir prosedürdür. Bu madde damarın duvarlarını yapıştırarak onu kan dolaşımından keser ve zamanla böyle bir damar tamamen kaybolur.

İlaç sağlık açısından güvenlidir ve vücuda yayılmadan uygulandığı yerde kalır.

Not!İşlem sonrasında elastik kompresyon uygulanarak hastaya bir saat kadar aktif olarak yürümesi ve ısınma yapması önerilir. Bandajlar 10-14 gün süreyle çıkarılmaz, sonrasında kompresyon giysilerinin kullanılması önerilir.

SSS

Bacaklardaki damarlar nasıl ağrır ve belirtileri nelerdir?

Klinik olarak, ayak ve bacaklardaki varisli damarlar baldır kaslarında ağrı, ağırlık hissi, kramplar, ciltte kaşıntı ve akşamları uzuvlarda macunsu bir his ile kendini gösterir.

Varisli damarlar neden ortaya çıkıyor ve neye benziyorlar?

İlk aşamalarda varisli damarlar fark edilmez. Daha sonra koyu damarlar görselleştirilir, kavisli, bazen "dallı" olur. Şiddetli bir aşamada düğümleri ve şişlikleri görebilirsiniz ve eğer komplikasyonlar gelişirse bacaklarda trofik ülserler de görebilirsiniz.

Bacaklardaki damar hastalıkları neden daha sık görülür?

Bunun nedeni, uzun süreli oturma veya ayakta çalışma sırasında bacak damarlarında kan durgunluğunun meydana gelmesidir. Bu durum bir gün hatta bir hafta devam ederse kötü bir şey olmayacaktır.

Uzman görüşü

Çoğu zaman, farklı insanlar bacaklarındaki damarlardan muzdariptir. Bunun nedeni insanın dik yürüyen bir canlı olmasıdır. Zamanımızın çoğunu ayakta ya da ofiste oturarak geçiriyoruz. Bu, alt ekstremitelerde dolaşımın zayıflamasına ve sıvı durgunluğuna yol açar. Bu da damarları etkileyerek durumlarını ve fonksiyonel aktivitelerini kötüleştirir.

Varisli damarları tedavi etmek için yetkili bir uzmana başvurmanız gerekir - bir muayene yapacak ve yalnızca semptomları değil aynı zamanda patolojinin temel nedenini de ortadan kaldırmak için en etkili tedaviyi seçecektir.