Varisli damarlar: her kadın bunu bilmeli

Varisli damarlar (varisli damarlar), alt ekstremite damarlarındaki patolojik değişikliklerin, düğüm oluşumunun ve trofik ülserlerin eşlik ettiği en yaygın dolaşım bozukluklarından biridir. Hastalarda ayrıca fiziksel aktiviteyle kötüleşen kramp ve şişlikler de görülür. Bacaklardaki varisli damarlar kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Bu fizyolojik özelliklerden kaynaklanmaktadır.

Hastalık uzmanların yardımını ve iyi organize edilmiş bir mücadeleyi gerektirir, çünkü bacaklardaki varisli damarların uzman yardımı olmadan, özellikle derin damarlar etkilendiğinde tedavi edilmesi risklidir. Tedavi prosedürleri etkisizse, tromboflebit ve yaşamı tehdit eden diğer komplikasyonların gelişme riski keskin bir şekilde artar. Kadınlarda varisli damarların belirtilerini incelemek ve hastalığı tedavi etmek bir flebologun sorumluluğundadır. Alt ekstremite damar bozukluklarını keşfederseniz iletişime geçmeniz gereken kişi bu uzmandır.

Bir kadında alt ekstremitenin varisli damarları

Varisli damarların belirtileri

Hastalığın gelişiminin ilk aşamasında varisli damarların belirtileri olmayabilir. Bir kadın bacaklarındaki herhangi bir damar değişikliğine, akşam şişme eğilimine ve bacaklarında rahatsızlık hissine karşı dikkatli olmalıdır. Eğer damarların tamamı daha görünür hale geldiyse bu tür değişikliklere de dikkat etmelisiniz.

Kadınlarda bacaklardaki varisli damarlara aşağıdaki belirtiler eşlik eder:

  • genişletilmiş kılcal damar ağı, bacaklarda örümcek damarları;
  • bacaklarda ağırlık ve yorgunluk hissi;
  • uzuvların şişmesi;
  • uzun süreli ayakta durma veya oturmayla daha da kötüleşen bacaklarda ağrı;
  • kas krampları;
  • trofik ülserler.

Bazen kadınlarda iç organların varisli damarları gelişir ve bu her zaman bacaklardaki dış belirtilerle birleşmez. Bu gibi durumlarda en çok pelvik bölge etkilenir. Hastalık esas olarak aktif üreme çağındaki kadınlarda görülür.

Kadınlarda varisli damarların nedenleri

Kadınlarda bacaklardaki varisli damarların ana nedeni, bacaklardaki kanın durgunluğu ve ardından damarların kapak aparatının bozulmasıdır. Bozukluğa, damar duvarlarının kalıtsal zayıflığı, hamilelik sırasında uzuvlarda artan stres ve dar ve rahatsız ayakkabı kullanımı neden olabilir. Bir flebolog, tıbbi geçmişi ve kapsamlı bir muayenenin sonuçlarını inceledikten sonra, belirli bir kadında bacaklardaki varisli damarların neden geliştiğini tam olarak söyleyebilecektir.

Kadınlarda varisli damarların tedavisi

Kadınların bacaklarındaki şişmiş damarlar için tedavi konservatif veya cerrahi olabilir. İlaç tedavisi, patolojiye kapak aparatının işleyişinde ciddi rahatsızlıklar ve komplikasyon riski eşlik etmediğinde, hastalık gelişiminin ilk aşamasında kullanılır.

Tedavi rejimi genellikle şunları içerir:

  • venotonikler (flebotonikler);
  • kompresyon çorapları giymek;
  • doku iyileşmesini hızlandıran, alt ekstremitelerdeki ağırlığı ve ağrıyı hafifleten, iltihabı azaltan lokal merhem ve kremlerin kullanılması;
  • fizik Tedavi.

Terapötik tedavi mutlaka kapsüller, merhemler ve jeller formunda flebotoniklerin kullanımını içerir.

Yerel ilaçlar bacaklardaki şişliği, ağırlığı giderir ve şişliği azaltır. Şiddetli şişlik durumunda diüretikler reçete edilir. Kan pıhtılaşması riski devam ediyorsa antitrombotik ilaçlar da endikedir. Hasta artan fiziksel aktivite, ağır kaldırma ile ilgili işler ve uzun süre ayakta durma konusunda kontrendikedir.

Bu tavsiyelere uyulamıyorsa ve hasta aktivite türünü değiştiremiyorsa, kan dolaşımını yeniden sağlamak ve tıkanıklığı ortadan kaldırmak için alt ekstremitelere yönelik düzenli egzersizler yapmak gerekir. Ayakkabılar mümkün olduğu kadar rahat olmalı, üst kısmı ve ayak parmaklarını sıkmamalıdır.

Erken aşamalarda varisli damarlarınız varsa, kompresyon giysileri (tayt, çorap) kullandığınızdan emin olun. Alt ekstremitelerde artan stresi hafifletir ve lenfatik sistemi boşaltırlar. Kompresyon çorabı, düğümleri daha az farkedilmeyecek ve hastalıkla mücadelede belirleyici bir rol oynamayacaktır, ancak komplikasyonların gelişmesini önlemeye ve patolojinin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olacaktır. Bacaklarda yükün arttığı durumlarda çorap giyilmesi tavsiye edilir. Ameliyattan sonra kanın pıhtılaşmasını önlemek için kompresyon giysileri kullanılmalıdır.

Skleroterapi

Varisli damarları yalnızca konservatif yöntemler kullanarak tedavi etmek her zaman mümkün değildir, bu nedenle flebologlar, doktorunuz ısrar ederse ameliyatı ertelememenizi önerir. Çoğu durumda, cerrah patolojik düğümlerin çıkarılması ve normal kan dolaşımının yeniden sağlanması için ameliyat yapılmasını önerir. Herhangi bir kontrendikasyon yoksa, başta skleroterapi olmak üzere minimal invazif tedavi yöntemleri kullanılır. Damar duvarlarının çökmesine ve kan dolaşımına katılımlarının durmasına yol açan ajanların damar lümenine sokularak özel sklerozan ilaçlar yardımıyla varisli damarların tedavisini içerir. Operasyon ciltte kesi yapılmadan gerçekleştirilir. Alt ekstremitelerin genişlemiş damarları, sklerozan maddelerin yardımıyla yavaş yavaş birleşerek bağ dokusu kordonlarına dönüşür ve sonra çözülerek kaybolur.

Lazer pıhtılaşması

Örümcek damarlar mevcutsa ve küçük damarlar genişlemişse cerrah lazer pıhtılaşmasını da önerebilir. Lazer enerjisi protein pıhtılaşmasına neden olur. Lazer pıhtılaşması sırasında, doktor, hasarlı damarın lümenine, duvarlarını "sızdırmaz hale getirerek" damar spazmına neden olan lazer uçlu bir sonda yerleştirir. Daha sonra damarın yerini bağ dokusu alacaktır. İşlem lokal anestezi altında yapılır, herhangi bir ağrı duyulmaz.

Birkaç hafta boyunca kan damarlarının duvarlarında nekrotik değişiklikler meydana gelir ve bu değişiklikler, venöz duvarları bağ dokusu kordonlarına dönüştürür. Dolaşımdan düştükleri için kan artık içlerinde dolaşmıyor. Ancak alt ekstremitelerin venöz duvarlarının pıhtılaşması hastalığın nüksetmesini dışlamaz. Olumsuz dış ve iç faktörlerin etkisi altında sağlam damarlar, ters kan akışı ve nodüler deformasyonların oluşmasıyla genişleyebilir.

Ameliyattan sonraki ilk haftalarda fiziksel efordan kaçınmanız, uzun süre ayakta kalmamanız, varis çorabı veya tayt giymeniz önerilir. Ayrıca kan pıhtılarının oluşumunu önlemek için antikoagülan ilaçlar reçete edilir.

Flebektomi

Flebektomi, cerrahın derin olanlar da dahil olmak üzere varisli damarları çıkardığı bir operasyondur. Ameliyat sırasında büyük Safen veninin gövdesi ve patolojik olarak değiştirilmiş kolları çıkarılır. Aynı zamanda kan akışının yalnızca %10'unu oluşturdukları için kan dolaşımı da bozulmaz. Kanın geri kalanı derin kan damarı sisteminde dolaşır.

Flebektomi dikey reflüyü ortadan kaldırır, minimal invaziv cerrahi tedavi yöntemlerinin kullanılmasından sonra bile varisli damarların ilerlemesine katkıda bulunan yatay kan akıntısını ve patolojik akışını ortadan kaldırır. Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Önleyici eylemler

Bacaklarda varisli damarlar

Varisli damarlar yaşam kalitenizi büyük ölçüde etkileyebilecek yaygın bir dolaşım bozukluğudur. Bu hastalığı önlemek için bacaklardaki kan damarlarının durumunu izlemek ve doğru bir yaşam tarzı sürdürmek gerekir.

Tek bir yerde uzun süre oturmaktan ve ayakta durmaktan kaçınılması tavsiye edilir. Uzun süreli statik yükler damarların aşırı dolmasına, duvarlarının genişlemesine ve deformasyona neden olur. Sürekli gerginlik kanın durgunluğuna ve ekstremitelerde artan basınca yol açar. Bacaklardaki tıkanıklığı gidermeye yönelik düzenli çalışma molaları ve egzersizler, kapak aparatının işlevselliğinin korunmasına yardımcı olacaktır.

Kilonuzu izlemek ve doğru beslenmek de çok önemlidir. Yağlı ve tuzlu yiyeceklerin yanı sıra sigara ve alkolden de kaçının. Bu kötü alışkanlıklar varisli damarların seyrini zorlaştırarak komplikasyon riskini artırabilir. Kompresyon giysilerinin giyilmesi de damar hastalığının önlenmesine mükemmel bir katkı olacaktır. Elastik kompresyon kan dolaşımını iyileştirir ve uzuvlardaki stresi azaltır.

Uzun süre ayakta kalmanız gerekiyorsa veya rahatsız edici ayakkabılar kullanıyorsanız fizik tedavi gerekir. Bacaklardaki normal kan akışını yeniden sağlamayı ve lenf durgunluğunu ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Şiddetli yorgunluktan sonra iş arasındaki molalarda egzersiz terapisi yapılması tavsiye edilir. Ek olarak krem, jel veya merhem formundaki venotonik ajanların kullanılması gerekir. Bu tür ilaçlar rahatsızlığı giderir, şişliği azaltır ve hastalığın ilk aşamasında varisli damarların gelişmesini önler.